ID.3 е третата глава от вълнуващата история на Volkswagen. Тя започва през 1937 година и на страниците й има автомобили като готиното Scirocco, слънчевия Т1 и вечния Passat. Има и легенди - за Polo R WRC и Себастиен Ожие, за рали Дакар и Пайкс Пийк. Но всъщност всичко започва с култовия Beetle. Първата “народна кола”, която променя правилата на играта и се превръща в истинска икона. Може би дори днес, ако накарате дете да нарисува кола, то ще очертае един Beetle.
Reverse
Историята на ID.3 и тези, които бяха тук преди него
“Няма друг автомобил с такъв социален ефект. Превърнал се е в част от фолклора, има си собствена митология. Хората са написали книги за него, списанията са го слагали по кориците си, а в киното е истинска звезда, на която й липсват само няколко реплики, за да оживее. Beetle е попадал в центъра на стотици смешки и се е превърнал в символ за карикатуристите и за онези, недоволните, които искат да променят света”, пише един американски журналист, който сравнява Beetle с тогавашните американски коли: “Тези, които карат Beetle, все успяват да се измъкнат от трафика, да ти взамат паркомястото с лекота, да се подиграят с останалите другите в снега и да оставят следи, приличащи на ехидни усмивки”.
Американското издание Consumer Reports пише за ефекта на Beetle върху обществото през ноември 1952-ра: “Ако ви е писнало от обикновени коли, Volkswagen е една свежа промяна”. Няколко години по-късно Лорънс Брукс, който тества за същото списание добавя: “Това е една от малкото коли, които събуждат в теб ентусиазъм, защото са наистина забавни за каране”. Каква по-голямо признание от това? Автомобилът, построен за народа, превзема целия свят шофьор по шофьор и поколение след поколение - наблюдаваш света през прозореца на Beetle като малък и си представяш как един ден ще седнеш на предната седалка, ще завъртиш ключа и ще чуеш онзи звук, който никой не може да сбърка. След това се учиш да го караш на някой пуст път и изграждаш представите си за този и всички автомобили на света по него. През 1967-а Volkswagen пускат и такава реклама, в която питат: “Защо хиляди хора се учат да шофират с VW всяка година?” Разбира се, дават и отговора: “Защото е толкова лесен за каране. Попитайте инструктора си. Той кара същия”.
Втората глава от историята е тази с великия Golf, която продължава да се пише и днес. След появата на Мк1 нищо не е същото. Това е новата философия, която като че ли без да иска ще промени не само Volkswagen, но и целия свят.
През последния близо половин век Volkswagen са произвели над 35 милиона бройки от култовия си модел. Това означава, че на всеки 40 секунди някой някъде по света си купува нов Golf. И че е почти невъзможно човек да не кара или поне да се вози в Golf в някакъв момент от живота си. В продължение на вече осем поколения Golf продължава традицията на Beetle и с всеки изминал ден доказва, че най-хубавите неща в живота могат да са много простички на пръв поглед. Mk1 е олицетворение на прогреса в автмобилостроенето вече 46 години и ще продължи да пише история, но вече на ток.
“Няма значение за кое поколение говорим, тайната на успеха на Golf е била и винаги ще бъде сборът от характеристиките на персонажа му - идеалната всекидневна кола, която ти обещава функционалност, надеждност и качевство като никой друг автомобил на пазара”, казва Дитер Ланденбергер, който оглавява отдел “Наследство” в централата на Volkswagen във Волфсбург.
И така, от представянето си през 74-а, това е моделът, превърнал се пословичен предшественик на компактния клас, който неофициално наричаме “клас Golf”. Aвтомобилът, с който всички останали се сравняват и опитват да победят. При това не само в Европа, но и по целия свят. Сега като че ли и неговото бъдеще изглежда електрическо, но всъщност такова е и миналото му - малко след официалното му представяне инженерите хващат един стандартен Golf Mk1 на излизане от фабриката в Цвикау, събличат го и го превръщат в електромобил. Имат опит от проекта си с T2 Transporter от 1972, който разработват съвместно с Bosch, Varta и RWE. Въпросният Elektro Transporter бил задвижван от DC мотор, разположен в задната част, и му осигурявал мощност от 22 к.с. В пода си имал оловни батерии, които тежали 850 килограма - повече от целия тогавашен Beetle. Всъщност Volkswagen завършват проекта и го пускат в производство - от T2 Elektro Transporter са направени общо 120 бройки в рамките на няколко години. Разбира се, това е едва началото на електро-историята. През 1976 година, малко след дебюта си, бензиновият двигател със 75 к.с. е заменен от DC електромотор. 16.6-волтовите му оловни батерии се зареждали в обикновен контакт за около 12 часа и давали отговор на петролната криза от това време. Вече се говорело за възможното скорошно изчерпване на резервите от петрол и хората като че ли били готови да заменят двигателя с вътрешно горене още утре.
А представяте ли си да можехте да се върнете назад във времето и да карате първия Beetle? Само си помислете.